Pasztety (https://ranozebrano.pl/mieso-ryby/pasztety) znaczna większość z nas kojarzy z wędliną przyrządzaną z różnych gatunków mięs. Tymczasem okazuje się, że pyszny pasztet można przygotować nie tylko z mięsa. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się pasztety wegetariańskie. Wiele osób stawia również na pasztety rybne.

Pasztet, czyli co?

Tradycyjny pasztet przygotowywany jest z gotowanego, a następnie drobno zmielonego mięsa. W ten sposób powstaje gładka masa, do której dodaje się również warzywa (marchew, pietruszkę, selera), a także przyprawy. Powszechnie uważa się, że najsmaczniejszy, a zarazem najdelikatniejszy jest pasztet z królika. Idealnie na pasztet nadaje się również wieprzowina oraz mięso drobiowe. Obecnie ogromną popularnością cieszą się pasztety warzywne. Przygotować można je z soczewicy, fasoli, grochu, grzybów, cukinii, pieczarek. Do masy na pasztet zawsze dodaje się jajka i tartą bułkę.

Czym przyprawia się pasztet?

To, jakie przyprawy zastosujemy uzależnione jest w dużej mierze od tego, z czego przygotowujemy pasztet. Pasztety mięsne trudno sobie wyobrazić bez gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu, majeranku. W przypadku pasztetów warzywnych postawić można na:

  • lubczyk;
  • oregano;
  • natkę pietruszki;
  • bazylię.

Wiele zależy od naszego indywidualnego gustu.

Krótka historia pasztetu

Okazuje się, że pasztet to wędlina znana od wieków. Przyjmuje się, że pierwszy pasztet przygotowano już w starożytnym Rzymie. Pod postacią, która znana jest nam dzisiaj pasztet pojawił się jednak dopiero we Francji. Za ogromnego miłośnika pasztetów uchodził Ludwik XIV, który był królem Francji. Wówczas pasztet był wędliną niezwykle luksusową. Przygotowywali go najznamienitsi kucharze. Nie brakowało tych, którzy specjalizowali się w przygotowywaniu pasztetu. Nazywano ich wówczas pasztetnikami. Ich praca była sowicie wynagradzana.

W naszym kraju pasztet pojawił się dopiero w XVII wieku. Zawdzięczamy to Janowi III Sobieskiemu, który ubóstwiał kuchnię francuską. Co jednak ciekawe, na dworze króla Jana pasztet serwowany był na ciepło. Jako zimna przekąska pojawił się dopiero na początku XX wieku.

Samodzielnie czy ze sklepu?


Własnoręczne przygotowanie pasztetu wymaga sporo czasu. Mięso trzeba najpierw ugotować, a potem kilkukrotnie zmielić. Na szczęście dzisiaj nie ma problemów z zakupem naprawdę dobrego pasztetu przygotowanego z produktów wysokiej jakości.

Pasztet to pyszna wędlina, którą Polacy kochają. Często pojawia się na świątecznym stole jako prawdziwy przysmak. Pasztet serwować można solo, ale doskonale smakuje z konfiturą z żurawiny, ćwikłą, a także chrzanem. Bardzo dobrze komponuje się również z dojrzałymi pomidorami i cebulką.

Food obraz autorstwa foodiesfeed - www.freepik.com